Endokrinológ: Aj alergia môže byť predzvesťou budúcich problémov so štítnou žľazou

Autor: Viac ako medicína | 3.12.2019 o 8:30 | Karma článku: 1,59 | Prečítané:  646x

Na 30 žien s autoimunitným zápalom štítnej žľazy pripadá len 1 chorý muž. Podľa endokrinológa MUDr. Juraja Štekláča, PhD., MPH z Via Clinic, je to podmienené tým, že ženský imunitný systém pracuje jemne inak a je variabilnejší.

Prečo máme najviac chorú štítnu žľazu?

Je to dané tým, že väčšina chorôb štítnej žľazy má dnes svoj základ v autoimunitnom postihnutí, ktoré je v istom zmysle geneticky podmienené. Stáva sa, že jedného dňa sa naša imunita pomýli a začne vytvárať protilátky voči telu vlastnej štítnej žľaze. To nemá robiť, je to omyl. Protilátky idú do štítnej žľazy, čo pritiahne biele krvinky, a tie tam spôsobia zápal.

Čím to je, že autoimunitným zápalom štítnej žľazy trpia najmä ženy?

Výskyt autoimunitného zápalu a chorôb štítnej žľazy u žien je vysoký. Asi každá 8. až 10. žena má chorobu štítnej žľazy, z nich sa štvrtina až polovica stretáva s uzlom štítnej žľazy. Indície naznačujú, že imunitný systém žien je variabilnejší, čo má za následok aj jeho častejšie poruchy. Štatistiky však hovoria, že približne tretina populácie má sklon k poruchám imunity.

Znamená to, že ak máme jedno autoimunitné ochorenie, sme náchylnejší na to, že sa u nás vyvinie aj ďalšie?

Je to viac-menej pravdepodobné. O imunitnom systéme vieme, že ak je niekde porušený, môže byť porušený aj inde. To znamená, že ženy s autoimunitnou chorobou štítnej žľazy majú často napríklad alergie, astmu, celiakiu či rôzne iné ochorenia. Na ďalšej strane tu môže byť imunodeficit, čiže znížená funkcia imunity, a ženy môžu častejšie trpieť infekciami.

V prípade, že pacient trpí autoimunitnými ochoreniami, mal by vyhľadať aj endokrinológa?

Viete, poväčšine nemá žiaden lekár tú moc, aby sa nespustilo imunitne podmienené ochorenie. Pre týchto ľudí je dôležité to, aby žili zdravý životný štýl. A to bez ohľadu na moralizovanie. Znamená to neprijímať, nazvime to, záťaže zo životného prostredia a pokiaľ sa to v dnešnej dobe dá, vyhnúť sa stresu. Keď to niekomu hovorím, tak sa na mňa usmeje, že čo to vlastne od neho chcem. Znamená to žiť kľudnejší spôsob života. Ľudia, ktorí sa za ničím neženú a eliminujú stres, majú kvalitnejší zdravotný stav ako tí, ktorí sú neustále vystavení tlaku. Je všeobecne známe, že napríklad astma prebieha lepšie, keď nie je človek v strese.

Nezávisí to však aj od temperamentu človeka? Taký flegmatik to má v tom prípade lepšie ako cholerik.

Nie je cieľom zmeniť niečiu podstatu osobnosti, ale naučiť človeka so stresom pracovať. Keď som plný energie, ktorej sa neviem zbaviť, je dobré, keď sa venujem športu. Stresová reakcia nie je totiž vo svojej prapodstate zlá, keďže pomáha telu zvládať záťaž. Telo si nastaví svoj vegetatívny nervový systém aj svoje prirodzené stresové hormóny na to, že prichádza výzva. Kedysi išlo o bezprostredné ohrozenie života a očakávalo sa, že príde svalová práca, počas ktorej bude potrebný boj alebo útek. No v dnešnej dobe svalová práca nepríde, nemáte možnosť fyzicky bojovať so šéfom, a ani nemáte možnosť utiecť. V človeku sa kopí napätie a nedôjde k spáleniu množstva nahromadenej energie. Tam prichádza na rad negatívny pojem stresu, ktorý začne človeka poškodzovať. Preto je dobré, keď sa ľudia venujú športu alebo fyzickej aktivite, ktorá toto všetko spotrebuje.

Na klinike, kde pôsobíte ako primár, máte aj klinickú psychologičku a osobného coacha. Prečo by sa mal človek obrátiť aj na týchto odborníkov, keď má fyzické ťažkosti?

Vždy je lepšie, keď sa o veciach racionálne hovorí, ako keď sa o nich buď nehovorí, alebo keď sa o nich hovorí neprimeraným spôsobom. Zase sa vraciame k osobnosti človeka, keďže každý sme iný. Cieľom psychológa nie je niekoho prerobiť, alebo povedať človeku, čo má robiť, ale naučiť ho pracovať so svojou vlastnou osobnosťou. Keď bude chápať, aké sú jeho záťaže, či vyplývajú zo súčasnosti alebo z detstva, vie sa lepšie vyrovnať so stresovými situáciami a adaptovať na životné podmienky, ktoré sú na neho kladené. Hanba nie je na mieste. Každý človek by sa mal naučiť pracovať s vecami, ktoré ho zaťažujú.

Takže šport je dobrý na reaktívne odbúravanie stresu, duševná práca je zase dôležitá z dlhodobej perspektívy?

Stres obvykle nie je niečo, čo vzniká náhle. Zo záťažovej situácie vznikne záťažová reakcia, pričom pokiaľ je človek, povedzme rok, vystavený stresovým podmienkam, môže ho dobre zvládať a až potom sa prejaví to, že ho stres poškodzuje. Mnohokrát ľudia argumentujú tým, že hoci žili v náročných podmienkach, doteraz im nič nebolo. No potom sa to nakopí a zvykne to „rupnúť“. Je dobré, keď je človek uvedomelý a vyhľadá pomoc skôr ako sa niečo závažné udeje.

Sú vyšetrenia u všeobecného lekára postačujúce na to, aby odhalili endokrinologické problémy?

Áno. Úloha všeobecného lekára je veľmi významná, hoci ju mnoho ľudí podceňuje. Je tu však časový faktor. Za bežných okolností sú ambulancie preplnené, na hlbšie skúmanie nie je čas. Minimálne vie však poukázať na problém v určitej oblasti a pacienta odošle na vyšetrenie k špecialistovi. Časové prestoje môžu vznikať aj kvôli tomu, že pacient má veľa príznakov, ktoré sú často všeobecného charakteru. Dobrým príkladom je reumatológia, kde existuje mnoho druhov ochorení. Niekedy až čas ukáže, do ktorej klinickej jednotky konkrétne ochorenie patrí.

Diagnostikovali ste pacienta, ktorý ani netušil, že má endokrinologické problémy?

Stane sa to vždy raz a čas, viac som sa s tým stretával v minulosti. Pacienti sú dnes uvedomelí a chápu, že keď majú nejaký problém, musia vyhľadať pomoc. Vyšetrovacie metódy sú dosť rozvinuté na to, aby sme zistili, čo sa deje v ich organizme. Samozrejme, svoje môže zohrávať aj psychosomatika, lebo aj psychické problémy majú somatické prejavy. Vždy je to aj o odbere anamnézy. Rozhovor s pacientom je veľmi dôležitý. Častokrát vám už pacient povie, v čom je jeho problém bez toho, aby tušil, že ho práve pomenoval. Žiaľ, to je presne to, na čo dnešné neštátne zdravotníctvo nemá čas.

Vy nie ste limitovaný časom?

Poviem to takto, mám toľko času na pacienta, koľko si pacient zvolí. Rozhovor je jednou z najdôležitejších metód a je to niečo, čo chceme našim klientom dať. A potrebujem ho, aby som pochopil, čo im je. Často sa totiž stáva, že majú diagnostikované ochorenie, ale nechápu jeho podstatu. A pritom, čím viac pacient vie a rozumie ochoreniu, tým má jeho terapia lepší priebeh. Lekár by mal pacienta sprevádzať životom, a tak ovplyvniť jeho problémy.

Ale čo ak k vám príde pacient na kontrolu a vy zistíte, že sa napríklad nestravuje zdravo, pribral a jeho výsledky sa zhoršili?

Samozrejme, stáva sa, že sa pacient postaví na váhu a ručička ukáže vyššie číslo než naposledy, hoci mal schudnúť. Nemám tendenciu mu niečo vyčítať alebo ho kárať, to mu neprospeje. Skôr ide o to, aby jeho ciele neboli stanovené privysoko. Pomôžeme mu nastaviť jeho životný štýl tak, aby s ním bol spokojný.

Ako dokážete zabezpečiť, že to bude fungovať?

Vďaka filozofii našej kliniky, kde sa dominantne zameriavame na zdravý životný štýl. Na rovinu, bez toho, aby sme aktívne pomohli nášmu vlastnému telu, nemôžeme čakať veľkú zmenu zdravotného stavu. K tomu do procesu vstupuje praktická medicína, máme rôzne druhy špecialistov počnúc kardiológom až po imunológa, ktorí spravia potrebné vyšetrenia a klientovi reálne pomôžu s jeho problémom. Ďalšiu dôležitú zložku zdravotníckeho zariadenia tvorí rehabilitačno-rekondičný program.

Majú pacienti častejšie kontroly?

Kontroly sú primerané a nastavené na základe toho, čo si vyžaduje zdravotný stav klienta. Pacient má byť v prvom rade liečený, nie chodiť zbytočne po lekároch. Život je asi krásny v niečom inom. Lekár je sprievodca v daždivom počasí, v slnečných dňoch ho človek nepotrebuje.

Via Clinic prináša aj službu Druhý názor, ktorá je zameraná na konzultácie zdravotného stavu, diagnózy či liečby, ktorú nastavil lekár mimo vášho pracoviska. Ako to funguje v praxi?

Veľmi jednoducho. Človek príde a opýta sa na názor odborníka, je to jeho prirodzené právo. Stačí, ak si so sebou prinesie zdravotnú dokumentáciu, my si ju preštudujeme a, samozrejme, s klientom sa rozprávame a snažíme sa porozumieť jeho ťažkostiam. V prípade, že potrebujeme doplniť napríklad zobrazovacie vyšetrenia, tak mu ich odporučíme. U nás sa napríklad na sonografiu nečaká, pacient ju preto môže absolvovať prakticky ihneď. Sme otvorení pre každého.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nicholsonová: Dúfala som, že Matovič ako premiér odloží vzťahovačnosť

Rozhovory ZKH s europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?